Tüp Mide Ameliyatı

GENEL BİLGİ FORMU


Dr. Nec Clinic Tanıtım / Pazarlama Süreci Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Aydınlatma Metni kapsamında; kişisel verilerimin, bana özel, ürün ve hizmetlerin önerilmesi ile tanıtılması için işlenmesini ve bu doğrultuda aşağıda belirttiğim iletişim bilgilerime reklam, promosyon, kampanya, tanıtım ve benzeri ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

Tüp Mide Ameliyatı


Sleeve gastrektomi (tüp mide ameliyatı), obez hastaların kilo vermek için midelerinin çoğunu çıkarabileceği cerrahi bir yöntemdir. Kalan mide bir tüp şeklinde olduğundan, tüpe mide denir. 1988 yılında, ilk manşon gastrektomi (tüp gastrik cerrahi) duodenal anahtar operasyonunun bir parçası olarak gerçekleştirildi. Başvuruyu 1999 yılında ilk kez kapatmıştır. 2001’den sonra ilk adım, fazla kilolu hastalara gastrik bypass ameliyatı yapılmadan önce gerçekleştirildi. 2009’dan sonra popülaritesi giderek arttı ve sadece cerrahi bir yöntem olarak kullanılmaya başladı. Özellikle laparoskopi uygulamasında, hastanede yatış süresinin kısalması, iyileşme süresinin kısalması, skar oluşumunun azalması ve cerrahi fıtık olasılığının azalması nedeniyle operasyon çok popülerdir.

Tüp Mide Ameliyatı Hangi Hastalara Uygulanır?

Kilo veremeyen veya kiloya bağlı insülin direncinden ve kilo eklem rahatsızlığından muzdarip olmayan obez hastalara uygulanabilir. On yıl öncesine kadar, çok obez hastalarda gastrik bypass ameliyatından önceki ilk basamak ameliyattı. Bu şekilde hastanın ağırlığı azaltıldı ve daha sonra bypass ameliyatı yapıldı. Bununla birlikte, daha sonraki gözlemler ve çalışmalar, çoğu hastanın ikinci bir cerrahiye ihtiyaç duymadığını, böylece yeterli ve kalıcı kilo kaybını sağladığını göstermiştir. Benzer şekilde, en azından diyabetik kan basıncı gibi hataları atlamak kadar etkili olduğu tespit edildiğinde, uygulama sıklığı giderek artacaktır. Bu günümüzde en yaygın obezite cerrahisi.

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi) Öncesi Nasıl Hazırlık Yapılır?

Öncelikle ameliyat öncesi her hastaya aşağıdaki testler ve tetkikler uygulanır

  • Kan Biyokimya testleri
  • Hemogram
  • Hormon testleri
  • Hepatit testleri
  • Tüm karın ultrasonu
  • Mide endoskopi (Anestezi uzmanı ile beraber)
  • EKG (Kalp Grafisi)
  • Akciğer grafisi
  • Akciğer solunum testi
  • İhtiyaç halinde efor testi ve EKO (Elektrokardiyografi)

Tüm bu muayeneleri tamamladıktan sonra gerekli muayene ve muayeneleri anestezi, dahiliye, kardiyoloji, göğüs hastalığı ve endokrinolog yapacaktır. Bu testlerin sonucu önce hastanın kilo almasına neden olabilecek altta yatan hastalık olup olmadığını kontrol etmektir. Böyle bir hastalık yoksa, ameliyat olacak her hasta gibi, hasta üzerinde anestezi muayenesi yapın ve cerrahi engelleri kontrol edin. İlgili uzmanlar gerekirse ameliyattan önce tedaviyi önermektedir. Bu şekilde operasyon sırasında ve sonrasında ortaya çıkabilecek sorunlar en aza indirilir.

Sleeve Gastrektomi (tüp mide) Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Tüm süreç laparoskopik (kapalı) cerrahi yöntemle gerçekleştirilir. Laparoskopik cerrahi birçok küçük kesi yapılarak yapılır. Bu kesimlerden geçen portlar el aletlerine ulaşmak için kullanılır. Bunlardan biri kameraya bağlı cerrahi teleskopa erişmek için kullanılır, diğeri ise özel cerrahi aletlere erişmek için kullanılır. Cerrah operasyonu video monitöründe izledi. Deneyimli ve deneyimli laparoskopik cerrahlar tıpkı açık cerrahide olduğu gibi laparoskopi altında birçok ameliyat yapabilirler.

1988 yılında, ilk manşon gastrektomi (tüp gastrik cerrahi) duodenal anahtar operasyonunun bir parçası olarak gerçekleştirildi. Başvuruyu 1999 yılında ilk kez kapatmıştır. 2001’den sonra ilk adım, fazla kilolu hastalara gastrik bypass ameliyatı yapılmadan önce gerçekleştirildi. 2009’dan sonra popülaritesi giderek arttı ve sadece cerrahi bir yöntem olarak kullanılmaya başladı. Özellikle laparoskopi uygulamasında, hastanede yatış süresinin kısalması, iyileşme süresinin kısalması, skar oluşumunun azalması ve cerrahi fıtık olasılığının azalması nedeniyle operasyon çok popülerdir.

Karın içine karbondioksit gazı enjekte ederek karnı şişirin. Daha sonra karına trokar adı verilen özel bir aletle dokunulur. İlk olarak, kalan mide genişliğini ayarlamak için ağızdan mide çıkışına bir silikon kateter yerleştirin. Mide çevresindeki yağ dokulardan, damarlardan ve bitişik dalaktan ayrılır. Daha sonra, midenin fazla kısmını çıkarmak için zımba adı verilen özel bir cihaz kullanılır. Hala yaklaşık 80-150 ml’lik bir mide hacmi var. Ayrılan kısım karından çıkarılır ve patolojiye gönderilir. Ardından, kesilen kısımda kanama olup olmadığını kontrol edin ve zımba ile dikin. Bunun için başka metal klipsler kullanılabilir ve gerekirse diğer dikişler atlanabilir. Gerekirse, kanamayı azaltmak için yaraya bazı özel ilaçlar uygulanabilir. Daha sonra içinde biriken sıvıyı çıkarmak için ameliyat yerine silikon bir drenaj tüpü yerleştirin. Estetik açıdan yarayı kapatın ve işlemi sonlandırın.