Total Kalça Protezi

GENEL BİLGİ FORMU


Dr. Nec Clinic Tanıtım / Pazarlama Süreci Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Aydınlatma Metni kapsamında; kişisel verilerimin, bana özel, ürün ve hizmetlerin önerilmesi ile tanıtılması için işlenmesini ve bu doğrultuda aşağıda belirttiğim iletişim bilgilerime reklam, promosyon, kampanya, tanıtım ve benzeri ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

Total Kalça Protezi


Total kalça protezi, ciddi şekilde hasar görmüş kalça eklemleri olan hastalarda hasarlı eklemi yapay bir eklemle değiştiren bir işlemdir. Kalça protezi, kobalt krom veya titanyumdan yapılmış ana bileşenlerden ve bağlı plastik, metal veya seramik contalardan oluşur.

Kalça protezi kemiğe iki şekilde bağlanabilir. Kemik kalitesi düşük olan yaşlı hastalarda protez, kemik çimentosu adı verilen bir dolgu maddesi ile kemiğe sabitlenir. Bu tür protezlere çimento replasmanı denir. İyi kemik kalitesine sahip genç hastalarda, gözenekli malzeme ile kaplanmış protez kemiğe sıkıca yerleştirilir ve daha sonra insan vücudunun kemikleri protezdeki deliklerden geçer ve sabitlenir. Bu tür protezlere kemiksiz kalça protezi denir.

Total kalça protezi kimler için uygundur?

Kalça protezi kemiğe iki şekilde bağlanabilir. Kemik kalitesi düşük olan yaşlı hastalarda protez, kemik çimentosu adı verilen bir dolgu maddesi ile kemiğe sabitlenir. Bu tür protezlere çimento replasmanı denir.

İyi kemik kalitesine sahip genç hastalarda, gözenekli malzeme ile kaplanmış protez kemiğe sıkıca yerleştirilir ve daha sonra insan vücudunun kemikleri protezdeki deliklerden geçer ve sabitlenir. Bu tür protezlere kemiksiz kalça protezi denir.

Kalça protezlerindeki son gelişmeler nelerdir?

Yıllar geçtikçe ilk kez 1960 yılında uygulanan protezlerde malzeme, teknoloji ve cerrahi teknoloji büyük ilerleme kaydetmiştir. Bugün, daha önce sadece metal-plastik arayüzlerden oluşan protezlere metal-metal ve metal-seramik arayüzleri eklenmiştir. Bu yeni malzemeler daha yüksek aşınma direncine sahiptir ve plastik arayüzlerden daha uzun süre dayanmaları beklenir. Bu şekilde, genç hastalarda uygulama alanları ortaya çıkar.

Erken kalça protezi tasarımları sadece fiksasyon için kemik çimentosu kullanımına izin verse de, şimdi çimentosuz kalça protezleri eklenmiştir. Bu nedenle, protezi dolgu kemiğine ihtiyaç duymadan doğrudan kemiğe tutturma imkanı sağlanır.

Kalça eklem protezinin bağlantı parçalarının boyut ve geometrisindeki tasarım değişiklikleri nedeniyle protez yer değiştirme riski azalır. Bu, günlük yaşam aktivitelerinde eski kalça protezinin bazı sınırlamalarını ortadan kaldırır.

Günümüzde, daha büyük insizyonlar ve daha büyük kas gruplarına zarar verme girişimleri, daha küçük insizyonlar ve kalça eklemi etrafı yumuşak dokuların emzirilmesiyle yapılabilir. Bu, ameliyattan sonra günlük yaşam aktivitelerinin iyileşmesini teşvik eder.

Postoperatif ağrı kontrolünün iyileşmesi nedeniyle hastanede kalış süresi kısaldı.

Total kalça protezi sonrası ne beklemeliyim?

Kalça protezi ameliyatından sonra çoğu hastanın kalça ağrısı tamamen kayboldu ve günlük yaşam aktiviteleri (yürüme ve merdiven çıkma gibi) önemli ölçüde iyileşti. 2-3 cm arasındaki kısa bacakları ortadan kaldırabilir.

Protezden sonra koşu, zıplama ve ağır çalışma gibi aktiviteler yapmak uygun değildir. Bunlar protezin erken yıpranmasına neden olur. Alçak bir sandalyede oturmak ve bacaklarınızı çaprazlamak, özellikle implantasyondan sonraki ilk altı ayda uygun değildir. Yaşam için yere ve Türk tuvaletine oturmamalısınız. Bu aşırı egzersiz kalça ekleminin çıkmasına ve tekrarlanan cerrahiye neden olabilir. Eğer dua edersen, bir sandalyede oturmalısın.

Ameliyattan sonra 6-8 hafta içinde araç kullanabilirsiniz, ancak sürücü koltuğu yüksek olmalı ve kalça eklemleri aşırı bükülmemelidir. Doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Altı hafta boyunca uzanırken, bacaklarınız arasında bir yastık olmalıdır. Bu kısıtlamaların bazıları, daha büyük kafa yapılarına sahip yeni kalça tasarımları için geçerli olmayabilir.

Protez ameliyatından altı hafta sonra yüzme, golf, yürüyüş ve bisiklet gibi sporlar yapabilirsiniz. Tenis, futbol, ​​basketbol ve diğer sporlar uygun değildir.

Total kalça protezinin bir ömrü var mıdır?

Hareket sırasında oluşan sürtünme nedeniyle, tüm kalça protezini oluşturan bileşenler zamanla aşınır. Protez kemikten ayrılır ve vücudun aşınmış ve küçük metal ve plastik parçalara maruz kalmasına verdiği tepki ile eklenir. Bu ağrılı protez gevşemesine yol açar. Uygun cerrahi teknikler ve modern protez tasarımları kullanılarak yapılan kalça protezlerinin ömrü günümüzde 15-20 yıla uzatılmıştır. Yeni geliştirilen seramik ve metal arayüz kalça eklem protezinin daha uzun sürmesi beklenmektedir.Aşırı kilo ve tekrarlayan zorlu aktiviteler aşınmayı artıracak ve protezin ömrünü kısaltacaktır. Çoğu hastada, gevşek protez çıkarılabilir ve ikinci bir ameliyatla değiştirilebilir, ancak ikinci ameliyat daha zordur ve daha büyük protezlerin kullanılmasını gerektirir İkinci protezin ömrü birincisi kadar uzun değildir.

Ameliyatım nasıl olacak?

Total kalça protezi genel veya epidural (spinal anestezi) anestezi kullanabilir. Operasyon yaklaşık 2 saat sürer. Ameliyattan sonra ağrıyı önlemek için epidural veya intravenöz analjezik pompalar kullanılır. Damarlar ameliyat sırasında ve sonrasında kaybettiğiniz kan için kan sağlayabilir. Birkaç gün önce bacaklarınızın arasına V şeklinde bir yastık koyabilirsiniz. Uyandıktan sonra nefes egzersizine başlayın. Ameliyattan sonraki gün kalkacaksınız. Kısa bir yürüyüş yapmak için bir yürüteç veya koltuk değneği kullanabilirsiniz. Kısa bir yerde oturmanız tavsiye edilmediğinden, hastanelerde ve evlerde tuvalet kaldırma cihazları kullanılmalıdır. Doktorun tavsiyesine göre, ameliyat bacağınıza bir süre tam yük binmekten kaçınmak gerekebilir. Hastanede yatış süresi 3-7 gündür. Hastaneden ayrıldıktan sonra evde size önerilen egzersizler çok önemlidir. Bacaklarınızda kan pıhtılarının oluşmasını önlemek için, hastaneden ayrıldıktan sonra kan inceltici ilaçların kullanılması biraz zaman alabilir.

Ameliyattan sonra yapmayın!

  • En az sekiz hafta boyunca bacaklarını geçmeyin
  • Otururken öne doğru eğilmeyin ve yerden hiçbir şey çıkarmayın
  • Dizlerinizi kalçalarınızın üzerine kaldırmayın
  • Türk tuvaletine oturmayın Ayakta ve ayakta dururken çok öne doğru eğilmeyin

Total kalça protezi sonrası hangi komplikasyonlar olabilir?

Total kalça protezi sonrası ciddi komplikasyon insidansı çok düşüktür. En yaygın sorun, bacaklardaki yavaş kan akışının neden olduğu bir kan pıhtısıdır (derin ven trombozu). Bunu önlemek için, ameliyattan sonra koruyucu tedavi için kan inceltici ilaçlar kullanılır. Gerekirse, tedavi 20 güne uzatılabilir. Ameliyattan sonra erken yürümeye başlamak ve dik durmaktan kaçınmak bu riski azaltacaktır. Varis çoraplarının kullanılması faydalı olabilir.

Total kalça protezi sonrasında enfeksiyon (yani protez iltihabı)% 0.1 ila% 1.5 arasındadır. Vücudun diğer bölgelerindeki enfeksiyonlar (örneğin idrar yolu, dişler), diyabet ve diğer kronik hastalıkların varlığı bu riski artırabilir. Ameliyattan önce, vücudun diğer bölgelerinde meydana gelebilecek enfeksiyonlar tedavi edilmelidir. Ameliyat sırasında profilaktik antibiyotik tedavisi ve ameliyat sırasında enfeksiyon riskini azaltmak için özel önleyici tedbirler. Kalça protezi bir enfeksiyona dönüşürse, tekrarlayan cerrahi, protezin çıkarılması ve belirli bir süre sonra değiştirilmesi gibi bazı operasyonlar gerekebilir.

Total kalça protezi sonrasında protezin yer değiştirmesi% 5-8 arasında gerçekleşir. Özellikle ameliyattan sonraki ilk 6 hafta içinde belirli egzersizlerden kaçınmak çok önemlidir. Cerrahi teknolojinin ilerlemesi ve protez tasarımı ile çıkık oranı önceki yıllara göre azalmıştır.

Operasyon sırasında bacaklar arasındaki eşit olmayan yüksekliği ortadan kaldırmak için özel önlemler alınır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, kalçaların yumuşak doku dengesini korumak ve çıkık riskini önlemek için bacakların uzunluğunu uzatmak gerekebilir. Herhangi bir soruna neden olmaz, çünkü 2 cm’ye kadar olan uzunluk farkı vücut tarafından dengelenir. Gerekirse, ayakkabılara bir yükseklik koyarak sorun çözülebilir.

Yukarıdakilere ek olarak, yara iyileşme problemleri, vasküler veya sinir hasarı, protezin bazı bölümlerinin çıkması, protez çevresindeki kırıklar ve protezin kendisinin kırıkları gibi komplikasyonlar çok nadirdir.

Total kalça protezi sonrası enfeksiyondan korunmak için ne yapılmalıdır?

Düşük olsa bile, kana giren bakterilerin kalça protezinize ulaşması, oraya yerleşmesi ve enfeksiyona neden olma riski vardır. Kalça protezi ameliyatından sonraki ilk iki yıl içinde diş veya idrar yolu cerrahisi yapılacaksa, önceden antibiyotik kullanılmalıdır. Diş çekimi, taş temizliği ve kök kanal tedavisinden bir saat önce uygun antibiyotiklerle enfeksiyonu önlemek önemlidir. Antibiyotiklerin dozu ve süresi için lütfen ortopedistinize danışın.

Ayak bakımına da dikkat etmeniz gerekir.Ayak ve tırnak enfeksiyonu belirtileri varsa, lütfen ortopedistinize haber verin.